Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadzwoń: 505-602-331
lub napisz

Czym są płytki dywanowe

Płytka dywanowa to fragment wykładziny na specjalnym podkładzie, składający się z wielu warstw i materiałów.  Wykładzina w płytkach to jeden z najlepszych produktów na podłogi. Wyróżnia się bardzo wysoką trwałością, pochłanianiem dźwięku oraz możliwością tworzenia skomplikowanych wzorów, co w wykładzinach z rolki jest niemożliwe. Płytki dywanowe przede wszystkim występują w kwadratach, dostępnych najczęściej w wymiarach:

  • 50cm x 50cm
  • 61cm x 61cm

 

Oczywiście trendy i zapotrzebowanie się zmieniają. Aranżacje są coraz ciekawsze i bardziej rozbudowane, a podłoga staje się coraz ważniejszym elementem aranżacji wnętrza. Coraz częściej spotyka się płytki dywanowe w innych kształtach typu trójkąty lub heksagony, a także w formie paneli dywanowych (najczęściej jest to rozmiar 25cm x 75cm) na które mówi się planksy.

System montażu płytek dywanowych zasługuje na uwagę. Można montować je bezklejowo lub za pomocą płynu antypoślizgowego (forma kleju). W obu tych przypadkach w każdej chwili płytki można demontować i ponownie montować, np. w skutek zabrudzenia jednego fragmentu.
Nie jest prawdą, że zastosowanie takiej wykładziny wiąże się ze strzępieniem łączeń. Łączenia są bardziej trwałe niż w wykładzinach z rolki, a zasługą tego jest konstrukcja płytki. Włókna zatopione są w sprasowanym PCW wzmocnionym włóknem szklanym lub masie bitumicznej, co zapobiega uszkodzeniu runa. Jedyną wadą jest wysoki koszt zakupu, ale to przekłada się na znacznie dłuższy czas użytkowania. Zatem inwestycja na pewno się zwróci.

Podsumowując

  • Możliwość stosowania na podłogach technicznych
  • Możliwość wymiany małego fragmentu podłogi
  • Możliwość tworzenia oryginalnych wzorów
  • Mały odpad wykładziny.

 

Budowa płytki na podkładzie bitumicznym:

Budowa płytki na podkładzie bitumicznym:
źródło: Modulyss
Płytka dywanowa na podkładzie PCW
Podkład bitumiczny i PCW
Płytki dywanowe